تا مرز عصمت (کتاب)

از ویکی امام خمینی
تا مرز عصمت (کتاب)
اطلاعات کتاب
عنوانتا مرز عصمت
نام‌های دیگرگلچینی از خاطرات و سیره انسان‌ساز حکیم، عارف و معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام‌خمینی
نویسندهغلامعلی رجائی
تاریخ نگارش۱۳۸۱ش
موضوعسیرۀ عرفانی و اخلاقی امام‌خمینی
سبکخاطره‎‌نگاری
زبانفارسی
تعداد صفحات۱۲۸ صفحه
اطلاعات نشر
مجموعهبرداشت‌هایی از سیره امام‌خمینی
ناشرانتشارات نسل کوثر
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۳۸۱ش
نوبت چاپسوم


تا مرز عصمت: گلچینی از خاطرات و سیره انسان‌ساز حکیم، عارف و معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام‌خمینی که با تلاش غلامعلی رجائی تدوین گردیده و سیرۀ عرفانی و اخلاقی امام‌خمینی را در قالب خاطرات گلچین‌شده معرفی می‌کند.

محتوا

کتاب تا مرز عصمت، ازجمله کتاب خاطرات موضوعی دربارۀ امام‌خمینی است که در دهۀ هشتاد شمسی تدوین و منتشر شده است. موضوع محوری این اثر سیرۀ اخلاقی و عرفانی امام‌خمینی در قالب خاطرات گلچین شده از دوره‌های گوناگون زندگی ایشان است. در این مجموعه، خاطرات منسوبین دور و نزدیک، شاگردان و یاران دوران انقلاب، تیم حفاظت امام آمده است که در واقع گزیده‌ای از کتاب مجموعه ۵ جلدی برداشت‌هایی از سیره امام‌خمینی غلامعلی رجایی است.[۱] در این کتاب به بیش از ۱۰۰ خاطره اشاره شده که با عنوان‌گذاری هر کدام از آنها و ارائۀ آن در فهرست تفصیلی، دسترسی خواننده را آسان کرده است.[۲]

کاستی‌ها

کتاب تا مرز عصمت، مقدمۀ گردآورنده و ناشر ندارد. بعداز فهرست، تنها یک یادداشت کوتاه از ناشر آمده است که توضیحی از کتاب به دست نمی‌دهد، چنان که محتوا دسته‌بندی نشده، ارجاع ندارد و منابع نیز ذکر نشده است.[۳]

وضعیت نشر

کتاب تا مرز عصمت، به‌دست غلامعلی رجایی تدوین، و با ۱۲۸ صفحه در قطع پالتویی و جلد شومیز توسط انتشارات نسل کوثر چاپ و منتشر شده است. چاپ اول سال ۱۳۷۸ش بوده که تا سال ۱۳۸۱ش به چاپ سوم هم رسیده است.[۴] در ضمن کتاب دیگری از نویسنده و ناشر دیگری نزدیک به همین عنوان چاپ و منتشر شده است که با این اثر متفاوت است. آن کتاب «تا نزدیکی مرزهای عصمت: گلچینی از لطافت‌های زندگی امام‌خمینی»، نام دارد که توسط سیدمحمدکاظم سجادی گرد آمده و از سوی انتشارات دارالفکر تهران در سال ۱۳۸۴شمسی در قطع رقعی و در ۱۰۸ صفحه، منتشر شده است.

پانویس

  1. رجائی، تا مرز عصمت.
  2. رجائی، تا مرز عصمت.
  3. رجائی، تا مرز عصمت.
  4. رجائی، تا مرز عصمت.

منابع

  • رجائی، غلامعلی، تا مرز عصمت: گلچینی از خاطرات و سیره انسان‌ساز حکیم، عارف و معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام‌خمینی، تهران، نسل کوثر، سوم، ۱۳۸۱ش.
  • سجادی، سیدکاظم، تا نزدیکی مرزهای عصمت: گلچینی از لطافت‌های زندگی امام‌خمینی، تهران، دارالفکر، سوم، ۱۳۸۴ش.