گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی (کتاب)

از ویکی امام خمینی
گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی (کتاب)
کتاب گذری بر اندیشه سیاسی امام خمینی.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانکتاب گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی
نویسندهحجت‌الله صادقی
تاریخ نگارش۱۳۷۹ش
موضوعرابطه دین و سیاست
سبکتحلیلی
زبانفارسی
تعداد صفحات۱۶۰
اطلاعات نشر
ناشرانتشارات عصمت
تاریخ نشر۱۳۷۹ش
نوبت چاپچاپ اول
شمارگان۲۰۰۰


گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی، کتابی به قلم حجت‌الله صادقی است که اصل آمیختگی یا جدایی دین از سیاست از نگاه امام‌خمینی و نیز رویکرد سیاسی ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دو حوزه سیاست داخلی و سیاست خارجی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

محتوا

کتاب گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی، به نقش هدایت‌گری امام‌خمینی در عرصه‌های سیاسی و جامعه پرداخته و تأکید می‌کند ایشان دین را در تمامی عرصه‌ها قابل‌اجرا دانسته و محدود در مساجد نمی‌دانست؛ چنان که جدایی دین از سیاست را نوع قشرگری می‌شمرد. امام در عین حال، پس از پیروزی انقلاب اسلامی تمایلی به امور اجرایی و استفاده از تمامی اختیارات خویش نداشت و روحانیت را نیز تشویق به بازگشت به وظایف حوزوی و تبلیغ می‌کرد. ایشان تلاش می‌کرد روحانیت از تصدی امور حکومتی دوری بمانند اما ضرورت‌های اجرایی آن را اجتناب ناپذیر کرد.[۱]

ساختار

کتاب گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی، پس از فهرست و مقدمه مؤلف، ذیل پنج بخش، مباحثی در تبیین اندیشه سیاسی امام‌خمینی مطرح کرده است. بخش اول مروری اجمالی است بر زندگی‌نامه سیاسی مبارزاتی امام‌خمینی و از سه فصل تشکیل شده است. بخش دوم به دو مقوله دیانت و سیاست پرداخته و سه فصل را شامل می‌شود.

  • فصل اول مفهوم‌شناسی موضوع جدایی دین و سیاست از دیدگاه امام‌خمینی
  • فصل دوم عوامل جدایی دین از سیاست
  • فصل سوم به آمیختگی دین و سیاست پرداخته است.

بخش سوم نیز به تبیین موضوع «ولایت‌فقیه از دیدگاه امام‌خمینی» می‌پردازد که چهار فصل را به خود اختصاص داده است. بخش چهارم حکومت اسلامی را از دیدگاه امام‌خمینی بررسی کرده و پنج فصل را شامل می‌شود. در بخش پنجم، دیدگاه امام‌خمینی در خصوص سیاست خارجی بررسی شده و در دو فصل، اصول سیاست خارجی و اهداف سیاست خارجی مورد توجه قرار گرفته است.[۲]

وضعیت نشر

کتاب گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی نخستین‌بار، سال ۱۳۷۹ش به همت انتشارات عصمت با تیراژ ۲۰۰۰ نسخه در ۱۶۰ صفحه منتشر شده است.

پانویس

  1. صادقی، گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی، ص۲۰–۴۰.
  2. صادقی، گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی، ص۷–۱۲.

منابع

  • صادقی، حجت‌الله، گذری بر اندیشه سیاسی امام‌خمینی، بی‌جا، انتشارات عصمت، چاپ اول، ۱۳۷۹ش.