رفتارشناسی امام‌خمینی (کتاب)

از ویکی امام خمینی
رفتارشناسی امام‌خمینی (کتاب)
اطلاعات کتاب
عنوانرفتارشناسی امام‌خمینی
نویسندهمرضیه مظهری
تاریخ نگارش۱۳۸۷ش
موضوعتبیین مبانی اخلاقی امام‌خمینی
زبانفارسی
اطلاعات نشر
ناشرمؤسسه چاپ و نشر عروج
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۳۸۷ش
نوبت چاپچاپ اول


رفتارشناسی امام‌خمینی کتابی به قلم مرضیه مظهری است که به تبیین مبانی اخلاقی امام‌خمینی می‌پردازد. این کتاب در سال ۱۳۸۷ توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج، منتشر شده است.

محتوا

کتاب رفتارشناسی امام‌خمینی، به بررسی ابعاد رفتاری و اخلاقی امام‌خمینی پرداخته است. در فرازی از این کتاب آمده، امام‌خمینی در بیان الگو بودن مربیان برای ایجاد اثر تربیتی در دیگران، معتقد است اول شخص باید خود را اصلاح و تهذیب کند و به تعلیمات اسلامی عمل کند، بعد جوان‌ها و نوجوان‌ها را تربیت کند.[۱]

مرضیه مظهری، نویسنده کتاب معتقد است راز عظمت شخصیت رفتاری و اخلاقی امام در معنویت و تهذیب نفس و جهاد اکبر و تقوای ایشان است؛ البته دو عنصر مهم نیز در شخصیت امام مؤثر بوده، یکی کسب علم و دوّم نظم و برنامه‌ریزی.[۲]

امام‌خمینی با تأسی از رهنمودهای دینی، ساعات شبانه‌روز خود را تقسیم‌بندی کرده و ساعت عبادت، استراحت، مطالعه، رفت‌وآمد را مشخص کرده بود؛ توجه در رفتار و عملکرد امام، نشان می‌دهد که ایشان در تمام امور، بسیار به رعایت نظم مقید بودند.[۳]امام به واجبات اهمیت می‌داد و به مستحبات هم در عبادت دقت زیادی می‌کرد، ایشان بر نماز شب و تهجد و شب‌زنده‌داری، تعصب خاصی داشتند.[۴] شیوه زندگی امام‌خمینی بر پایه ساده‌زیستی، زهد و قناعت استوار بود و همیشه سعی می‌کردند در سطح انسان‌های کم‌درآمد جامعه زندگی کنند.[۵]

ساختار

کتاب رفتارشناسی امام‌خمینی، مشتمل بر مقدمه و سه فصل می‌باشد:

 • فصل اول درباره الگو و الگوپذیری، نیاز انسان به الگو، اسوه‌پذیری در منظر قرآن و راه‌کار تشخیص الگوی مطلوب از نامطلوب، سخن به میان آمده است.
 • فصل دوم درباره ویژگی‌های فردی و خانوادگی حضرت امام می‌باشد که دارای چهار بخش، ویژگی‌های فردی، معنوی، عبادی و زندگی می‌باشد.
 • فصل سوم درباره ویژگی‌های سیاسی-اجتماعی امام و دارای دو بخش است. بخش اول، ویژگی‌های سیاسی و بخش دوم، ویژگی‌های اجتماعی امام‌خمینی.

هدف و انگیزه تألیف

هدف از نگارش کتاب رفتارشناسی امام‌خمینی، معرفی امام‌خمینی به عنوان الگوی رفتاری و اخلاقی برای نوجوانان و جوانان در عصر حاضر و برای کسانی است که خواهان رسیدن به فضایل اخلاقی و رشد همه‌جانبه‌اند.

نقدها بر نظریات مؤلف

نویسنده در کتاب رفتارشناسی امام‌خمینی، به آثار امام‌خمینی در بحث‌های رفتارشناسی توجه نکرده است درحالی‌که در کتاب شرح چهل حدیث، شرح حدیث جنود عقل و جهل، آداب الصلاة و سرّ الصلاة، بحث‌های رفتاری و اخلاقی فراوان است.

وضعیت نشر

چاپ اول کتاب رفتارشناسی امام‌خمینی، در سال ۱۳۸۷ش توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی منتشر شده است.

پانویس

 1. امام‌خمینی، صحیفه امام، ج۱۵، ص۴۹۱.
 2. مظهری، رفتارشناسی امام‌خمینی، ص۱۰۷.
 3. رجایی، برداشت‌هایی از سیره امام‌خمینی، ج۲، ص۴.
 4. عزیزی، ۴۲۰ داستان از نماز و عبادت امام‌خمینی، ص۱۳۱.
 5. مظهری، رفتارشناسی امام‌خمینی، ص۱۷۷.

منابع

 • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، صحیفه امام، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ دوم، ۱۳۷۹ش.
 • رجایی، غلام‌علی، برداشت‌هایی از سیره امام‌خمینی، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ اول، ۱۳۸۵ش.
 • عزیزی، عباس، ۴۲۰ داستان از نماز و عبادت امام‌خمینی، قم، انتشارات صلاة، چاپ اول، ۱۳۷۹ش.
 • مظهری، مرضیه، رفتارشناسی امام‌خمینی، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ اول، ۱۳۸۷ش.