مدل رهبری امام‌خمینی (کتاب)

از ویکی امام خمینی
مدل رهبری امام‌خمینی (کتاب)
کتاب مدل رهبری امام‌خمینی.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانکتاب مدل رهبری امام‌خمینی
نویسندهلطف‌الله فروزنده دهکردی، میرزاحسن حسینی و محمد ترکمنی
تاریخ نگارش۱۳۹۵ش
موضوعرهبری امام‌خمینی
سبکتحلیلی
زبانفارسی
اطلاعات نشر
ناشرمرکز اسناد انقلاب اسلامی
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۳۹۵ش
نوبت چاپاول


مدل رهبری امام‌خمینی؛ الگویی برای مدیران در نظام اسلامی، از لطف‌الله فروزنده دهکردی، میرزاحسن حسینی و محمد ترکمنی است که سبک، الگو و روش رهبری امام‌خمینی در مدیریت جامعه اسلامی را مورد تحلیل علمی قرار داده است.

محتوا

کتاب مدل رهبری امام‌خمینی، در تلاش است شخصیت و ویژگی رهبری امام‌خمینی را در میان رهبران دنیا بی‌بدیل و بی‌نظیر معرفی کرده و رهبری ایشان را به‌عنوان یک الگو در دنیا مطرح کند. این کتاب، نوع نگاه و نگرش امام‌خمینی را که مبتنی بر مکتب انسان‌ساز اسلام است به‌عنوان محور اصلی مدیریت ایشان مورد توجه قرار داده و خودکنترلی و تقوا را از عوامل مؤثر در رهبری ایشان خوانده است. این اثر، مبنای رهبری از دید امام در مدیریت و حکومت اسلامی را رسیدن به حق و رسیدگی به امور مردم، ساده‌زیستی مدیران و حاکمان اسلامی توصیف کرده است که بر اجرای احکام اسلامی در جامعه تأکید دارد.[۱]

ساختار

کتاب مدل رهبری امام‌خمینی، بعد از مقدمه ناشر و پیشگفتار، از سه فصل شکل گرفته است. فصل اول، مبانی نظری و الگوهای رهبری، مطالعه و بررسی مدل‌ها و تئوری‌های رهبری و مبانی رهبری را مورد توجه قرار داده؛ فصل دوم، در تلاش برای ارائه یک مدل مدیریتی به تبیین چارچوب نظری بحث می‌پردازد؛ و فصل سوم، الگوی رهبری امام‌خمینی را با تحلیل مضمون، اعتبار سنجی کیفی، اعتبار کمی و مدل، به تحلیل علمی می‌گذارد.[۲]

در این کتاب از ۱۱۰ کتاب و ۹ مقاله فارسی، ۷ کتاب و ۲۵ مقاله لاتین استفاه شده است.[۳]

وضعیت نشر

کتاب مدل رهبری امام‌خمینی نخستین‌بار، سال ۱۳۹۵ش در تهران به همت مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در ۳۰۲ صفحه منتشر شده است.

پانویس

  1. فروزنده و دیگران، مدل رهبری امام‌خمینی، ص۷۹ – ۹۸، ۱۱۵–۱۲۷.
  2. فروزنده و دیگران، مدل رهبری امام‌خمینی، ص۷–۱۰.
  3. فروزنده و دیگران، ص۲۷۷–۲۹۳.

منابع

  • فروزنده دهکردی، لطف‌الله، میرزاحسن حسینی و محمد ترکمنی، مدل رهبری امام‌خمینی، تهران، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۹۵ش.