چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی (کتاب)

از ویکی امام خمینی
چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی (کتاب)
چارچوب های رقابت سیاسی از منظر امام خمینی.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانچارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی
نویسندهمسعود فولادفر و اسماء صابری
تاریخ نگارش۱۳۹۲ش
موضوعرقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی
سبکتحلیلی
زبانفارسی
تعداد صفحات۲۶۵
اطلاعات نشر
ناشرمرکز اسناد انقلاب اسلامی
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۳۹۲ش
نوبت چاپاول
شمارگان۲۰۰۰


چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، اثری از مسعود فولادفر و اسماء صابری است که ضوابط رقابت سیاسی از دیدگاه امام‌خمینی را بیان می‌کند. در این نگاه، رقابتی در عرصه سیاسی پذیرفته است که مبتنی بر ارزش‌های جامعه و خواست مردم بوده و روش‌های بدون خشونت در نهادهای مدنی نهادینه شده باشد.

اهمیت

کتاب چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، کوشیده است جامعیت نظر امام‌خمینی را در عرصه سیاست با توجه به کثرت و تنوع دیدگاه‌ها بیان نماید. امام‌خمینی اصل پذیرش رقابت سیاسی را تابع ضوابط و قواعد سالم و دین می‌داند که سلامت جامعه را تأمین نماید، چنان که رقابت سیاسی را در مفهوم متداول غربی که صرفاً برای کسب قدرت است، نامطلوب می‌شمارد. از دید اثر حاضر، امام‌خمینی در عرصه سیاست، رقابتی را می‌پذیرد که مبتنی بر ارزش‌های جامعه و خواست مردم بوده و روش‌های بدون خشونت در نهادهای مدنی نهادینه شده و از مقبولیت لازم و مشروعیت برخوردار باشد.[۱]

در این نگاه همچنین، تشکیل حکومت، اصلی ضروری دانسته شده تا نیازهای مادی و معنوی مردم در قالب حکومت تأمین شود.[۲]

ساختار

کتاب چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، پس از فهرست مطالب، مقدمه ناشر، پیشگفتار مؤلفان و چهارفصل، نتیجه‌گیری، کتابنامه و نمایه سامان‌یافته است. در فصل اول مخاطبان را با مباحث مفهوم رقابت سیاسی و شاخص‌های آن، در فصل دوم پیشینه رقابت سیاسی در ایران باتوجه‌به اندیشه قانون‌خواهی امام‌خمینی، در فصل سوم رقابت سیاسی در نظام جمهوری اسلامی باتوجه‌به نظریه ولایت‌فقیه امام‌خمینی و الزامات رقابت سیاسی در دیدگاه امام‌خمینی آشنا می‌کند.[۳]

در این کتاب از ۱۰۲ کتاب و مقاله فارسی و ۱۵ منبع لاتین استفاده شده است.[۴]

وضعیت نشر

کتاب چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، سال ۱۳۹۲ش، نخستین چاپ آن در تهران به اهتمام مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه در ۲۶۵ صفحه منتشر شد.

پانویس

  1. فولادفر و صابری، چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، ص۱۰۳–۱۱۴.
  2. فولادفر و صابری، چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، ص۱۲۷–۱۳۶.
  3. فولادفر و صابری، چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، ص۸–۱۰.
  4. فولادفر و صابری، چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، ص۲۴۷–۲۵۳.

منابع

  • فولادفر، مسعود و اسماء صابری، چارچوب قانونی رقابت سیاسی از منظر امام‌خمینی، تهران، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۹۲ش.