تجلیات الهیه (کتاب)

از ویکی امام خمینی
تجلیات الهیه (کتاب)
کتاب تجلیات الهیه.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانتجلیات الهیه
نویسندهیاسر جهانی‌پور
موضوعبررسی و تحلیل تعلیقات امام‌خمینی بر شرح فصوص‌الحکم
سبکتحلیلی
زبانفارسی
اطلاعات نشر
ناشرمؤسسه چاپ و نشر عروج
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۴۰۱ش
نوبت چاپاول


تجلیات الهیه بررسی و تحلیل تعلیقات امام‌خمینی بر شرح فصوص‌الحکم قیصری، کتابی به قلم یاسر جهانی‌پور است که به تبیین آرای عرفانی امام‌خمینی بر شرح فصوص‌الحکم قیصری پرداخته است. این کتاب در سال ۱۴۰۱ش توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شده است.

مؤلف

یاسر جهانی‌پور، متولد ۱۳۵۹ش، دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه الهیات می‌باشد. کتب و مقالات زیادی به قلم او منتشر شده است.

محتوا

شرح تعلیقات امام‌خمینی با عرفان اصیل در مقابل عرفان‌های تحریف‌شده یکی از امتیازات کتاب تجلیات الهیه است.[۱] در این کتاب به بررسی و تحلیل تعلیقات امام‌خمینی بر شرح فصوص‌الحکم پرداخته و در شرح تعلیقات، به سبک عرفان ناب حضرت امام‌خمینی سعی شده تا از عرفان اصیل و بکر عرفان اسلامی یا همان عرفان کلاسیک استفاده شود تا عرفان‌های تحریف‌شده که بعضاً بدان دامن زده شده مشخص شود.[۲] به اعتقاد نویسنده از ویژگی‌های این کتاب موجز و مختصر بودن مطالب عرفانی است و به لحاظ تنوع تعلیقات، این تحقیق بسان یک دایرة‌المعارف عرفانی است که از هر مطلب و بحث عرفانی از ذات خداوند و اسماء و صفات او گرفته تا انسان کامل و نوع نگرش عرفا به جهان هستی و عوالم وجود صحبت شده است.[۳]

در این پژوهش در ابتدا متن عربی تعلیقات آمده سپس ترجمه و بعد شرح داده شده است. اولین تعلیقه امام‌خمینی، نقدی بر کلام شارح فصوص، قیصری در باب اخذ وجود به مراتب بشرط لا و لابشرط و بشرط شیء است. خلاصه نقد امام متوجه این نکته است که اخذ اصطلاحات مخصوص ماهیات است و در حقیقت وجود راهی ندارد.[۴] ازاین‌رو نگاه امام به مسئله تجلیات و اعتبارات وجود، نگاهی شهودی و تأویلی است [۵] در کتاب حاضر آمده که امام‌خمینی معتقد است حقیقت معراج ناشی از سیر قهقرایی در قوس نزول نیست؛ بلکه معراج، عبارت است از سلوک الی‌الله و حرکت در قوس صعود تا واحدیت و برای انسان کامل است.[۶]

از جمله نقدهای بر کتاب تجلیات الهیه، موجز و مختصر بودن مطلب است که سبب شده برخی تعلیقات امام‌خمینی به درستی روشن نشده و در ابهام بماند.

ساختار

کتاب تجلیات الهیه، مشتمل بر یک پیشگفتار و شرح متن است:

در مقدمه شرح فصوص الحکم با عناوینی چون حقیقت وجود و اعتبارات ماهیت، دیدگاه امام‌خمینی پیرامون مسئله جعل، مراتب نبوت و ولایت می‌باشد و در شرح متن با عناوینی چون مراتب حمد، مراتب حمد حامدان، تعبیر، تنزیل و تأویل، تفصیل حقایق غیبی، جامعیت انسان کامل، نسبت مجموع حقایق، نقل کلام محیی‌الدین عربی و بیان امام‌خمینی، تحقیق در رابطه با دو مقام تلوین و تمکین و شرح مقامات اولیاء‌الله، سخن به میان آمده است. همچنین به فلک بروج، کشف حضرت یوسف و تفاوت میان مکاشفه رسول و مکاشفه خلیفه رسول پرداخته شده است.

وضعیت نشر

چاپ اول این کتاب در سال ۱۴۰۱ش توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، منتشر شده است.

پانویس

  1. جهانی‌پور، تجلیات الهیه، ج۱، ص۶۸.
  2. جهانی‌پور، تجلیات الهیه، ج۱، ص۶۸.
  3. جهانی‌پور، تجلیات الهیه، ج۱، ص۶۸.
  4. امام‌خمینی، تعلیقات علی شرح فصوص‌الحکم و مصباح‌الانس، ص۱۳-۱۴؛ جهانی‌پور، تجلیات الهیه، ج۱، ص۷۳.
  5. جهانی‌پور، تجلیات الهیه، ج۱، ص۷۹.
  6. امام‌خمینی، شرح چهل حدیث، ص۶۹۰-۶۹۱؛ جهانی‌پور، تجلیات الهیه، ج۱، ص۳۴۹-۳۵۱.

منابع

  • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، تعلیقات علی شرح فصوص‌الحکم و مصباح‌الانس، قم، نشر مؤسسه پاسدار اسلام، چاپ اول، ۱۴۱۰ق.
  • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، شرح چهل حدیث، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ بیست و سوم، ۱۳۸۰ش.
  • جهانی‌پور، یاسر، تجلیلیات الهیه، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ اول، ۱۴۰۱ش.