صفحهٔ اصلی

از ویکی امام خمینی
مقام معظم رهبری: امام‌خمینی یک حقیقت همیشه زنده است.
دارای ۱٬۶۰۵ مقاله به زبان فارسی
مقالهٔ برگزیده
ارتحال امام‌خمینی، پیشرفت بیماری و درگذشت امام‌خمینی در سیزده خرداد ۱۳۶۸، تشییع و خاکسپاری در شانزده خرداد.

پس از تشخیص سرطان معده امام‌خمینی در ۲۹/۲/۱۳۶۸ تصمیم تیم پزشکی بر جراحی فوری قرار گرفت و عمل جراحی نیز با موفقیت طی شد. اما ابعاد پیش‌بینی‌نشده بیماری، چند روز پس از عمل نمایان شد. سیزدهم خرداد، قلب امام‌خمینی از کار ایستاد و با آمادگی تیم پزشکی موقتاً ضربان قلب و تنفس آغاز به کار کرد؛ اما ایشان بی‌هوش بود، و بعد از ظهر تنها برای لحظاتی ایشان به هوش آمد؛ اما سرانجام در ساعت ۲۳: ۲۲ دقیقه شب، قلب ایشان از حرکت بازایستاد. غسل و کفن امام‌خمینی حوالی ساعت دو بامداد چهاردهم خرداد، در حیاط کوچک محل کار ایشان انجام و پیکر امام‌خمینی به سردخانه نزدیک بیمارستان منتقل شد. ساعت هفت صبح، گوینده خبر صداوسیما با صدایی بغض‌آلود، خبر درگذشت امام‌خمینی را با خواندن اطلاعیه که سیداحمد خمینی صادر کرده بود، به اطلاع ملت رساند. جلسه رسمی مجلس خبرگان رهبری، صبح چهاردهم خرداد تشکیل شد. پس از قرائت قرآن، وصیت‌نامه امام‌خمینی گشوده و توسط سیدعلی خامنه‌ای (رئیس‌جمهور)، قرائت شد. و سرانجام پیشنهاد رهبری سیدعلی خامنه‌ای، در خبرگان رهبری با اکثریت قاطع پذیرفته شد. وداع با پیکر امام‌خمینی تا صبح سه‌شنبه شانزدهم خرداد در مصلای تهران ادامه داشت. ساعت ۷: ۳۵ صبح، جمعیت بسیار انبوه مردم به امامت مرجع تقلید وقت، سیدمحمدرضا گلپایگانی، بر پیکر امام‌خمینی نماز گزاردند. در مسیر تشییع در حوالی بهشت زهرا(س)، به دلیل متوقف‌شدن خودرو در میان جمعیت، تابوت حامل امام‌خمینی به یک بالگرد منتقل شد. بالگرد در ساعت ۳۰: ۱۰ در محل دفن به زمین نشست. به دلیل جمعیت زیاد تکه‌های از کفن پاره شد. و سرانجام ساعت ۴ بعد از ظهر، پیکر در یک تابوت فلزی، دوباره به بهشت زهرا(س) بازگردانده شد و توسط ناطق نوری به خاک سپرده شد. خبر رحلت امام‌خمینی بی‌درنگ در صدر خبرهای جهان قرار گرفت و بازتاب گسترده‌ای در منطقه و جهان داشت و مسلمانان زیادی در جهان، اعم از شیعه و سنی، اقدام به برپایی مجالس سوگواری کردند. رهبران، مقامات، شخصیت‌ها، سازمان‌ها و گروه‌های جهانی نیز با حضور یا فرستادن پیام، درگذشت امام‌خمینی را تسلیت گفتند. مقاله‌های برگزیدهمقالهٔ امروز

روزشمار تاریخ
امروز یکشنبه مصادف است با:
رویدادهای شمسی
 • نامه به محمدحسین بهجتی؛ پاسخ به دو سؤال شرعی (۱۳۴۶)
 • نامه به محمد علی گرامی؛ کوبیدن اسلام به اسم اسلام (۱۳۴۶)
 • سخنرانی در جمع اعضای گروه امداد بروجرد؛ اهمیت امداد (۱۳۵۸)
 • سخنرانی در جمع پرسنل شهربانی کاشان؛ ایجاد پایگاه ملی (۱۳۵۸)
 • سخنرانی در جمع دانشجویان و کارکنان مخابرات؛ نگرانی غفلت از اهداف انقلاب (۱۳۵۸)
 • سخنرانی در جمع فرماندهان سپاه پاسداران؛ محک سنجش ایمان (۱۳۵۹)
 • سخنرانی در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ وظایف نمایندگان مجلس (۱۳۶۰)
 • پیام به ملت ایران به مناسبت سوم شعبان و روز پاسدار؛ هشدار به حامیان صدام (۱۳۶۱)
 • حکم عفو جمعی از زندانیان به رئیس دیوان عالی کشور (۱۳۶۳)
 • حکم عفو جمعی از زندانیان به رئیس دیوان عالی کشور (۱۳۶۴)
رویدادهای قمری
۱۸ ذی‌القعده
آیا می‌دانستید که؟

 • امام‌خمینی در ۲۹/۲/۱۳۶۸ به سبب احساس درد در معده، برای معاینه پزشکی در بیمارستان بقیةالله (ع) جماران بستری گردید و پس از رادیوگرافی، به خانه بازگشت و بار دوم در همان روز به بیمارستان مراجعه کرد و معاینه کاستروسکپی نشان از سرطان و زخم‌های متعدد معده داشت.
 • … امام عصر روز ۱/۳/۱۳۶۸ برای جراحی داخلی به بیمارستان بقیةالله (ع) و صبح روز ۲/۳/۱۳۶۸ به اتاق عمل منتقل شد. جراحی را دکتر ایرج فاضل با کمک دکتر دوائی و دکتر کلانتر معتمد انجام دادند و از ساعت ۸:۱۰ تا ۱۰:۴۰ صبح به درازا کشید.
 • … پزشکان پس از عمل، حال امام‌خمینی را رضایت‌بخش اعلام کردند و این خشنودی مردم را در پی داشتږ