جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی (کتاب)

از ویکی امام خمینی
جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی (کتاب)
کتاب جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی .jpg
اطلاعات کتاب
عنوانجلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی
نویسندهمحمدامین صادقی ارزگانی
تاریخ نگارش۱۳۸۸ش
موضوعبررسی آراء و اندیشه‌های تفسیری امام‌خمینی
سبکتحلیل و بررسی
زبانفارسی
اطلاعات نشر
ناشرمؤسسه چاپ و نشر عروج
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۳۸۸ش
نوبت چاپچاپ اول


جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی کتابی به قلم محمدامین صادقی ارزگانی است که به بیان مبانی تفسیری امام‌خمینی و نشان دادن جایگاه تفسیری ایشان به عنوان یک مفسر در عصر حاضر می‌پردازد. این کتاب در سال ۱۳۸۸ توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج، منتشر شده است.

مؤلف

محمدامین صادقی ارزگانی، متولد ۱۳۴۱ش، پژوهشگر حوزه علمیه، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگی و دفتر تبلیغات اسلامی از جمله فعالیت‌های وی است. علاوه بر تدریس دروس حوزوی، کتب و مقالات زیادی به قلم او منتشر شده است.

محتوا

کتاب جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی، به بررسی آراء و اندیشه‌های تفسیری امام‌خمینی پرداخته، سعی شده آموزه‌های وحیانی و اندیشه قرآنی ایشان مورد ارزیابی، سنجش و نقد قرار گیرد تا هم به شبهات پدید آمده پاسخ داده شود و هم آرای تفسیری امام به نسل جوان معرفی شود.[۱]

در قسمتی از این کتاب آمده، امام‌خمینی با الهام از مبانی عرفانی و آموزه‌های دینی بر این مسئله تأکید کرده است که ذات اقدس الهی همان‌طور که با تمام اسماء و صفات در کامل‌ترین مظهر خود؛ یعنی پیامبر (ص) تجلی کرده، با همه اسماء و صفات خود در آخرین کتاب آسمانی یعنی قرآن کریم نیز تجلی کرده است.[۲] ازاین‌رو برای قرآن کریم قبل از تنزیل در این نشئه مادی، مقامات و کینونت‌هایی قائل است که اولین مقام آن کینونت علمی در حضرت غیبیه به تکلم ذاتی است.[۳]

یکی از بنیادی‌ترین آداب تلاوت قرآن، اخلاص است. امام‌خمینی درباره نقش اخلاص به هنگام تلاوت قرآن بسیار اهمیت داده معتقد است بدون اخلاص هیچ عملی ارزش و قیمتی ندارد؛ لذا اگر کسی قرآن را برای ریا و سُمعه تعلیم و تعلم کند عذاب الهی مشمول او خواهد بود.[۴] همچنین ایشان در جای دیگر از آثار خود با اشاره به اسرار معارف توحیدی قرآن، معتقد است کسانی که در راه این معارف، مانع می‌شوند و به بهانه‌های گوناگون مردم را از معارف الهی باز می‌دارند گرفتار گمراهی و عذاب الهی خواهند بود.[۵]

ساختار

کتاب جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی، مشتمل بر یک مقدمه و چهار فصل می‌باشد:

 1. فصل اول درباره کلیات مباحث وحی‌شناسی، فرایند تنزل وحی در کسوت الفاظ، اقسام وحی و تکلم خداوند با آدمی و همیاری وحی و عقل در تعدیل قوای آدمی می‌باشد.
 2. فصل دوم درباره جلوه‌ای از عظمت و اعجاز قرآن، قابلیت درک عظمت قرآن، عظمت ذاتی قرآن، اعجاز قرآن و تحریف‌ناپذیری قرآن سخن به میان آمده است.
 3. فصل سوم درباره تلاوت، تدبر و فهم قرآن، اهمیت تلاوت قرآن، حروف مقطعه و سرّ وجود آیات متشابه در قرآن، می‌باشد.
 4. فصل چهارم درباره قلمرو قرآن در ساحت زندگی، قرآن و عزت اسلامی، اهتمام قرآن به زن و قرآن و آینده جهان، سخن به میان آمده است.

وضعیت نشر

چاپ اول کتاب جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی، در سال ۱۳۸۸ش توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شده است.

پانویس

 1. صادقی ارزگانی، جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی، مقدمه.
 2. امام‌خمینی، صحیفه امام، ج۱۲، ص۴۲۲.
 3. امام‌خمینی، آداب الصلاة، ص۳۲۳-۳۲۴.
 4. امام‌خمینی، شرح چهل حدیث، ص۵۰۰-۵۰۳.
 5. امام‌خمینی، شرح چهل حدیث، ص۶۵۹؛ تفسیر سوره حمد، ص۱۷۷.

منابع

 • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، آداب الصلاة، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ دهم، ۱۳۸۰ش.
 • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، تفسیر سوره حمد، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ یازدهم، ۱۳۸۸ش.
 • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، شرح چهل حدیث، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ بیست و سوم، ۱۳۸۰ش.
 • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، صحیفه امام، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ دوم، ۱۳۷۹ش.
 • صادقی ارزگانی، محمدامین، جلوه‌های قرآنی در نگاه امام‌خمینی، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج وابسته به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ اول، ۱۳۸۸ش.