زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی (کتاب)

از ویکی امام خمینی
زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی (کتاب)
کتاب زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی .jpg
اطلاعات کتاب
عنوانزندگی‌نامه سیاسی امام خمینی
نویسندهمحمدحسن رجبی
تاریخ نگارش۱۳۶۹ش
موضوعابعاد زندگی سیاسی امام‌خمینی
زبانفارسی
اطلاعات نشر
ناشرسازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
محل نشرتهران
تاریخ نشر۱۳۶۹ش


زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی از آغاز تا هجرت به پاریس کتابی به قلم محمدحسن رجبی است که به زندگی سیاسی امام خمینی پرداخته است. این کتاب در سال ۱۳۶۹ش توسط سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده و در سال‌های مختلف، با ویرایش‌های مجدد، توسط ناشران متعدد نیز منتشر شده است.

نویسنده

محمدحسن رجبی (دوانی) متولد سال ۱۳۳۵ش در شهر قم، دارای کارشناسی ارشد کتابداری از دانشگاه تهران و تاریخ‌نگار اسلامی است. «زندگی نامه سیاسی امام‌خمینی»، «مشاهیر زنان ایرانی و پارسی‌گوی»، «رسایل، فناوری جهادی علمای مسلمان»، «کتابخانه در ایران» و «علمای مجاهد»، از جمله کتاب‌های او است. وی همچنین ده‌ها مقاله در دانشنامه ایران، و نیز مجلات علمی– پژوهشی مانند نشر دانش، دانشگاه انقلاب، کتاب ماه (تاریخ و جغرافیا) و فصلنامه کتاب نوشته است.

محتوا

نویسنده در کتاب زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی، با تکیه بر منابع جدید و استفاده از پرونده امام‌خمینی در اسناد ساواک و شهربانی زمان شاه که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی نگهداری می‌شوند، ابعاد زندگی سیاسی امام‌خمینی را به تصویر کشیده است.

با توجه به عنوان کتاب، اولویت نویسنده در کتاب حاضر پرداختن به ابعاد سیاسی زندگی امام‌خمینی بوده و بیشتر جنبه‌های سیاسی زندگی ایشان را در تمامی مراحل مورد توجه قرار داده است. البته ایشان در جلد اول کتاب تنها تا سال ۱۳۴۳ش و حوادث آغاز مبارزات آشکار امام‌خمینی با رژیم پهلوی تا زمان دستگیری و تبعید ایشان به ترکیه را مورد بررسی مستند قرار داده است.[۱]

ساختار

کتاب زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی، جلد نخست از زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی است که در شش فصل به سامان رسیده است.

 • فصل نخست، اوضاع سیاسی ایران از مشروطه تا پایان دوره استبداد رضاخان تشریح شده است.
 • فصل دوم شامل معرفی دوره اول زندگی امام‌خمینی یعنی دوره کودکی و نوجوانی و زندگی طلبگی ایشان است.
 • فصل سوم اوضاع سیاسی ایران در فاصله سال‌های ۱۳۲۰ش تا ۱۳۴۳ش تشریح شده است .
 • فصل چهارم دوره دوم زندگی امام( ۱۳۲۰ ۱۳۴۰ش) را شامل می‌شود که در آن تلاش امام در دو عرصه «جامعه و سیاست» و «حوزه» بررسی شده است .
 • فصل پنجم درباره دوره سوم زندگی امام (۱۳۴۰ ۱۳۴۳ش)، یعنی مبارزه آشکار ایشان است و به رویدادهایی چون لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، رد رفراندوم، سخنرانی روز عاشورا و قیام ۱۵خرداد، دستگیری و آزادی و مبارزه با کاپیتولاسیون مربوط می‌شود.
 • فصل ششم کتاب ویژگی‌های مبارزه امام برشمرده شده است. صفحات پایانی کتاب به فهرست اعلام، اشخاص، جای‌ها، فرق و مذاهب، آثار، کتاب‌نامه و نشریات اختصاص یافته است.[۲]

نویسنده با توجه به تسلط بر منابع و اسناد، از منابع و اسناد پر تعدادی در این اثر استفاده کرده است.[۳] نویسنده به جلد اول و حوادث تاریخی سال ۱۳۴۳ش اکتفا کرده و مجلدات بعدی را پی نگرفته است.

وضعیت نشر

کتاب زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۶۹ش منتشر شده است.[۴] و در سال‌های متعدد توسط ناشران مختلف تجدید چاپ شده است.

پانویس

 1. رجبی، زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی، ۱۳۶۹ش، ج۱، صفحات مختلف.
 2. رجبی، زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی، ۱۳۶۹ش، ج۱، فهرست مطالب.
 3. رجبی، زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی، ۱۳۶۹ش، ج۱، صفحات مختلف.
 4. رجبی، زندگی‌نامه سیاسی امام خمینی از آغاز تا هجرت به پاریس، ۱۳۶۹ش، ج۱، شناسنامه.

منابع

 • رجبی، محمدحسن، زندگی‌نامه سیاسی امام‌خمینی از آغاز تا هجرت به پاریس، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات، ۱۳۶۹ش.