آیات الاحکام فی تراث الامام الخمینی

از ویکی امام خمینی
آیات الاحکام فی تراث الامام الخمینی
آیات الاحکام فی تراث الامام الخمینی.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانآیات الاحکام فی تراث الامام الخمینی
نام‌های دیگرآیات الاحکام (قبسات من تراث الامام الخمینی (ره))
نویسندهامام‌خمینی
موضوعقرآن - احکام و قوانین تفاسیر فقهی
زبانعربی
تعداد جلد۱
اطلاعات نشر
ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی
محل نشرایران - تهران


آیات الاحکام فی تراث الامام‌الخمینی، اثری فراهم‌آمده از آثار فقهی و اصولی امام‌خمینی، در شرح و تفسیر آیات احکام فقهی، عربی.

امام‌خمینی در میانه بحث‌های فقهی و اصولی، ذیل آیات متضمن احکام فقهی، مطالب مفصل و قابل توجهی آورده‌است؛ از این‌رو گروه معارف معاونت پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، این مباحث را گردآوری و در قالب کتاب تک‌جلدی آیات الاحکام فی تراث الامام الخمینی تدوین و منتشر کرده‌است.

این کتاب بر اساس ترتیب سور و آیات قرآن تنظیم شده‌ و دربردارنده مباحثی مربوط به آیات فقهی ۳۴ سوره قرآن است و در نه قسمت تدوین شده‌است.

مطالب بخش اصلی کتاب، بر پایه کتاب‌های امام‌خمینی و نیز کتاب‌هایی که شاگردان ایشان تقریر کرده‌اند، گردآوری شده‌است.

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی نخستین‌بار این کتاب را در سال ۱۳۸۴ در ۷۹۶ صفحه چاپ و منتشر کرده‌است.

کتاب‌ها در موضوع آیات الاحکام

مفسران و فقهای مسلمان همواره به آیات قرآنی دربردارنده احکام فقهی توجه داشته‌اند و در استنباط احکام به آنها مراجعه کرده، کتاب‌های مستقل فراوانی در این موضوع نوشته‌اند. فقه القرآن، قطب‌الدین راوندی، کنز العرفان فی فقه القرآن، فاضل مقداد، زبدة البیان فی براهین احکام القرآن، محقق اردبیلی و مسالک الافهام الی آیات الاحکام، جواد کاظمی، نمونه‌هایی از تالیفات علمای امامیه در این موضوع است.[۱] احکام القرآن، محمدبن‌ادریس شافعی، الجامع لاحکام القرآن، محمدبن‌احمد قُرطُبی مالکی و تفسیر آیات الاحکام، محمدعلی صابونی نیز نمونه‌هایی از تالیفات اهل سنت در این موضوع است.[۲]

گزارش محتوا

امام‌خمینی ازجمله شخصیت‌هایی است که در رشته‌های گوناگون علوم اسلامی، به‌ویژه فقه و اصول فقه تالیفات پرشماری دارد (ببینید: تالیفات و آثار) و در میانه بحث‌های فقهی و اصولی، ذیل آیات متضمن احکام فقهی، مطالب مفصل و قابل توجهی آورده‌است؛ از این‌رو گروه معارف معاونت پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی با هدف استفاده بهتر و آسان‌تر علاقه‌مندان، این مباحث را گردآوری و در قالب کتاب تک‌جلدی آیات الاحکام فی تراث الامام الخمینی تدوین و منتشر کرده‌است. شناسایی، استخراج و تدوین مطالب را عباس فیض‌نسب انجام داده‌است. مطالب این کتاب در سطح عالی مباحث فقه و اصول است و عموم فقه‌پژوهان می‌توانند از آن استفاده کنند.

نگارش کتاب‌های آیات الاحکام، نوعاً به یکی از این دو شیوه است یا بر اساس ترتیب موضوعی کتاب‌ها و ابواب فقهی تنظیم شده‌اند یا بر اساس ترتیب سور و آیات قرآن.[۳] این کتاب به شیوه دوم تنظیم شده‌است. کتاب که دربردارنده مباحثی مربوط به آیات فقهی ۳۴ سوره قرآن است، افزون بر مقدمه و فهرست‌های چندگانه، در نه قسمت تدوین شده‌است: سوره‌های

 1. «حمد و بقره»؛
 2. «آل عمران»؛
 3. «نساء»؛
 4. «مائده»؛
 5. «انعام»؛
 6. «اعراف و انفال»؛
 7. «توبه»؛
 8. «یونس، هود، یوسف و نحل»؛
 9. «اسراء تا زلزال».

آیات بحث‌شده در این سوره‌ها، شامل یک یا چند آیه است.

مطالب بخش اصلی کتاب، بر پایه کتاب‌های امام‌خمینی، الاجتهاد و التقلید، الاستصحاب، انوار الهدایه، بدائع الدرر فی قاعدة نفی الضرر، تحریر الوسیله، التعادل و الترجیح، الخلل فی الصلاة، الرسائل، کتاب البیع، کتاب الطهاره، المکاسب المحرمه و مناهج الوصول الی علم الاصول، نیز کتاب‌هایی که شاگردان امام‌خمینی تقریر کرده‌اند، ازجمله امام‌خمینی، تهذیب الاصول، جعفر سبحانی و کتاب الطهاره، محمد فاضل لنکرانی، گردآوری شده‌است.

وضعیت نشر

این کتاب را نخستین بار مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی در سال ۱۳۸۴ در ۷۹۶ صفحه در قطع وزیری چاپ و منتشر کرده‌است.

پانویس

 1. انصاری، الموسوعة الفقهیة المیسره، ۱/۱۳۳.
 2. گرجی، آیات الاحکام، ۱۲.
 3. انصاری، الموسوعة الفقهیة المیسره، ۱/۱۳۳.

منابع

 • انصاری، محمدعلی، الموسوعة الفقهیة المیسره، قم، مجمع الفکر الاسلامی، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.
 • گرجی، ابوالقاسم، آیات الاحکام (حقوقی. جزایی)، تهران، میزان، چاپ اول، ۱۳۸۰ش.

پیوند به بیرون