مناسک حج (کتاب)

از ویکی امام خمینی
مناسک حج (کتاب)
کتاب مناسک حج امام خمینی.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانمناسک حج
نام‌های دیگرمناسک حج امام خمینی
نویسندهامام‌خمینی
موضوعرساله عملیه - احکام حج
زبانفارسی
به کوششمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی
تعداد جلد۱
تعداد صفحات۳۴۲
اطلاعات نشر
قطعوزیری
محل نشرتهران - ایران
تاریخ نشر۱۳۶۶ش /۱۴۰۷ق.


مناسک حج رساله احکام حج بر اساس فتاوای امام‌خمینی؛ فارسی.

کتاب مناسک حج، راهنمای عمومی حاجیان برای انجام اعمال حج تمتع و عمره مفرده است. فقها معمولاً  احکام مرتبط به حج را در کتابی با عنوان مناسک حج می‌آورند؛ مناسک حج امام‌خمینی نیز از این دست است.

کتاب مناسک حج امام‌خمینی یک مقدمه و دو باب دارد؛ باب اول در بیان اعمال عمره تمتع، شامل هفت فصل و باب دوم در هشت فصل به بیان اعمال حج تمتع اختصاص یافته‌است.

نخستین چاپ آن پس از درگذشت سیدحسین بروجردی (فروردین ۱۳۴۰) انجام گرفته، و کامل‌ترین نسخه مناسک حج در سال ۱۳۶۶ش به‌وسیله مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی در ۳۴۲ صفحه انتشار یافته است.

مناسک حج در جلد ۳۱ «موسوعة الامام‌الخمینی» به همراه مناسک حج عربی ایشان در سال ۱۳۹۲ به چاپ رسیده، همچنین این کتاب به زبان‌های عربی و اردو نیز ترجمه شده است.

محتوای کتاب

«مناسک» جمع منسک به معنای عبادت، اطاعت و مکان قربانی[۱] و دررشته‌کشیده‌شده و راه روشن است[۲] و در اصطلاح به اعمالی که در حج انجام می‌دهند، گفته می‌شود.[۳] کتاب مناسک، راهنمای عمومی حاجیان برای انجام اعمال حج تمتع و عمره مفرده است. در دهه‌های اخیر، پس از سنت نوشتن رساله توضیح المسائل، نگارش رساله‌های مناسک حج و عمره به سبک فعلی نیز شیوه‌ای رایج گردید. فقها معمولاً در رساله‌های عملیه خود، فصلی به حج اختصاص می‌دهند؛ اما به دلیل همگانی‌نبودن احکام و ابتلای اندک آن، در توضیح المسائل به‌اختصار بسنده می‌کنند و شرح آن را در مناسک حج می‌آورند. مناسک حج امام‌خمینی نیز از این دست است.

کتاب مناسک حج امام‌خمینی یک مقدمه دارد که در آن اهمیت حج و وجوب فوری آن بر شخص مستطیع بیان شده، در ابوابی با عناوین شرایط وجوب حَجَّةُ الإسلام، نیابت در حج، حج استحبابی، اقسام عُمره، اقسام حج و احکام مربوطه به آن پرداخته شده است. در ادامه، تفصیل اعمال و مناسک حج در دو باب ذکر شده است: باب اول در بیان اعمال عمره تمتع، شامل هفت فصل است که به احکام مربوط به محل احرام، واجبات احرام، محرمات احرام، طواف واجب، نماز طواف، سعی و تقصیر پرداخته شده است. باب دوم در هشت فصل به بیان اعمال حج تمتع اختصاص یافته، مسائل احرام حج، وقوف در عرفات و مشعر و منی، واجبات در منی و اعمال پس از آن بیان شده است. در پایان، پاره‌ای از مستحبات سفر حج نیز ذکر شده است. امام‌خمینی در پاسخ به درخواست نگارش مناسکی دیگر، ضعف و گرفتاری‌های مختلف خود را مانع عمل به این پیشنهاد شمرده است.[۴]

کتاب مناسک به زبان‌های عربی و اردو نیز ترجمه شده و بارها در ایران و عراق به چاپ رسیده، است.[۵] نخستین چاپ آن پس از درگذشت سیدحسین بروجردی (فروردین ۱۳۴۰) انجام گرفته[۶] و پس از آن بارها تجدید چاپ شده است؛ برای نمونه چاپ سوم آن در سال ۱۳۸۴ق/ ۱۳۴۳ش و در ۱۸۷ صفحه صورت پذیرفته است.[۷]

پس از انقلاب اسلامی ایران این کتاب سه بار بازخوانی و اصلاح شده است. نخست در سال ۱۳۶۱ انتشارات الزهراء (س) آن را به همراه استفتائات جدید در ۲۰۷ صفحه به همراه تأیید کتبی امام‌خمینی منتشر ساخته است. اصلاح دوم در سال ۱۴۰۳ق/ ۱۳۶۲ش به دست انتشارات «پاسدار اسلام» انجام یافته و در ۱۹۲ صفحه چاپ و منتشر شده است. در این اصلاح، برخی مسائل حج از کتاب تحریر الوسیله ترجمه و به آن اضافه شده و صد مسئله متفرقه دربارهٔ احکام حج به کتاب افزوده شده است. کامل‌ترین نسخه مناسک حج را در سال ۱۴۰۷ق/ ۱۳۶۶ش مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی در ۳۴۲ صفحه در قطع وزیری به چاپ رسانده است که در آن افزون بر اصلاحاتی از جهت نگارش و ترتیب فصول و همچنین مسائلی از بخش حج تحریر الوسیله، حدود ۵۵۰ مسئله جدید اضافه شده است. در این نسخه، مؤسسه پیش‌گفتاری به آغاز کتاب افزوده است که در آن، حج عملی عبادی و سیاسی معرفی شده است. این مؤسسه تاکنون این نسخه را که دو تن از شاگردان و اعضای شورای استفتای امام‌خمینی تنظیم کرده و به تأیید امام‌خمینی رسانده‌اند،[۸] بارها در قطع‌های مختلف به همراه حاشیه‌های مراجع تقلید به چاپ رسانده است. خلاصه‌های چندی نیز از این کتاب چاپ شده است؛[۹] چنان‌که این کتاب به زبان عربی نیز منتشر شده است، اما با توجه به قیام و مبارزه امام‌خمینی بر ضد حکومت پهلوی و حبس، حصر و تبعید که ممنوعیت انتشار آثار علمی ایشان را در پی داشت، اطلاعات روشنی از مناسک حج عربی در دست نیست؛ از این‌رو روشن نیست که آیا ایشان آن را به عربی نگاشته یا ترجمه شده است و برای نخستین بار در چه زمانی منتشر شده است؟[۱۰]

کتاب مناسک حج ویژه بانوان، مطابق فتاوای امام‌خمینی با حواشی مراجع تقلید، به دست نشر مشعر و کتاب مناسک زائر ویژه برادران، با همکاری چاپ و نشر عروج، محمدحسین فلاح‌زاده ازجمله مناسک‌هایی است که از متن کتاب مناسک حج امام‌خمینی پدید آمده‌اند. عبدالکریم بی‌آزار شیرازی نیز کتاب مناسک حج را همراه با عکس‌های مختلف و طرح برخی مباحث، به شکل نموداری تدوین کرده و دفتر نشر فرهنگ اسلامی آن را برای نخستین بار در دهه ۱۳۶۰ منتشر کرده است که تا امروز چندین نوبت بازچاپ شده است. منتخب مناسک حج، مطابق فتاوای امام‌خمینی و همراه با حواشی مراجع تقلید به دست نشر مشعر در سال ۱۳۸۰ چاپ و منتشر شده است. مناسک حج در «موسوعة الامام‌الخمینی» به همراه مناسک حج عربی ایشان در سال ۱۳۹۲ و در جلد ۳۱ به چاپ رسیده است.

پانویس

 1. ابن منظور، لسان العرب، ۱۰/۴۹۸–۴۹۹.
 2. دهخدا، فرهنگ‌لغت دهخدا، ۱۳/۱۹۰۴۲.
 3. شهید ثانی، مسالک الافهام، ۲/۱۱۹؛ انوری، فرهنگ بزرگ سخن، ۷/۷۳۶۷.
 4. امام خمینی، صحیفه، ۳/۱۴.
 5. انصاری، تألیفات و تقریرات امام‌خمینی، ۲۰۳.
 6. خلخالی، خاطرات آیت‌الله خلخالی، ۱/۵۸.
 7. استادی، کتابها و آثار علمی امام‌خمینی، ۱۸۸.
 8. مؤسسه تنظیم، پیشگفتار، ۱۱–۱۲.
 9. انصاری، تألیفات و تقریرات امام‌خمینی، ۲۰۳. ۲۰۳.
 10. مؤسسه تنظیم، موسوعه، و.

منابع

 • ابن‌منظور، محمدبن‌مکرم، لسان العرب، تحقیق جمال‌الدین میردامادی، بیروت، دارالفکر ـ دار صادر، چاپ سوم، ۱۴۱۴ق.
 • استادی، رضا، کتابها و آثار علمی امام‌خمینی، مجله حضور، شماره ۱، ۱۳۷۰ش.
 • امام‌خمینی، سیدروح‌الله، صحیفه امام، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، چاپ پنجم، ۱۳۸۹ش.
 • انصاری قمی، ناصرالدین، تألیفات و تقریرات امام‌خمینی، مجله آینه پژوهش، شماره ۵۸، ۱۳۷۸ش.
 • انوری، حسن، فرهنگ بزرگ سخن، تهران، سخن، چاپ دوم، ۱۳۸۲ش.
 • خلخالی، صادق، خاطرات آیت‌الله خلخالی، تهران، سایه، چاپ اول، ۱۳۷۹ش.
 • دهخدا، علی‌اکبر، لغتنامه دهخدا، تهران، دانشگاه تهران، چاپ اول، ۱۳۷۳ش.
 • شهید ثانی، زین‌الدین‌بن‌علی، مسالک الافهام الی تنقیح شرائع الاسلام، قم، مؤسسه معارف اسلامی، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.
 • مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، پیشگفتار کتاب مناسک حج تألیف امام‌خمینی، تهران، چاپ هشتم، ۱۳۸۵ش.
 • مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، مقدمه کتاب موسوعة الامام‌الخمینی، ج۳۱، تهران، چاپ اوّل، ۱۳۹۲ش.

پیوند به بیرون