زبدة الاحکام (فارسی)

از ویکی امام خمینی
زبدة الاحکام (فارسی)
زبدةالاحکام.jpg
اطلاعات کتاب
عنوانزبدة الاحکام
نام‌کتاب‌به‌فارسیزبدة الاحکام (فارسی)
نویسندهامام‌خمینی
موضوعفقه
زبانزبان فارسی
تعداد صفحات۲۱۴
اطلاعات نشر
قطعرقعی
ناشرچاپخانه علمیه قم، چاپخانه حکمت قم، سازمان تبلیغات اسلامی
محل نشرقم، تهران
تاریخ نشر۱۳۴۰ق
نوبت چاپبارها


زبدة الاحکام، کتابی فقهی دربردارنده فتاوای امام‌خمینی، فارسی.

یکی از آثار فتوایی امام‌خمینی، زبدة الاحکام است که با دو نگارش مختلف، به فارسی و عربی نگارش یافته‌است. زبدة الاحکامِ فارسی، خلاصه‌ای از کتاب رساله نجاة العباد است. رساله نجاة العباد بر اساس حاشیه‌های امام‌خمینی بر وسیلة النجاه و عروة الوثقی تدوین یافته و در اوان مرجعیت ایشان تهیه و عرضه شده‌است.

زبدة الاحکام حاوی مباحث احکام تقلید تا دیه و مسائل مستحدثه است و مطابق آخرین دیدگاه‌های فقهی امام‌خمینی نیست. با چاپ و نشر رساله توضیح المسائل امام‌خمینی، این اثر به فراموشی سپرده شد.

از آنجاکه این کتاب خلاصه‌ای از کتاب رساله نجاة العباد است، در «موسوعة الامام‌الخمینی» نیامده‌است.

معرفی

یکی از آثار فتوایی امام‌خمینی، زبدة الاحکام است که با دو نگارش مختلف، یکی به زبان فارسی و دیگری به عربی نگارش یافته‌است. زبدة الاحکامِ فارسی، خلاصه‌ای از کتاب رساله نجاة العباد است. کتاب رساله نجاة العباد را بعضی از شاگردان امام‌خمینی در سال ۱۳۴۰ با هدف تهیه رساله عملیه فراهم کرده‌اند. رساله نجاة العباد بر اساس حاشیه‌های امام‌خمینی بر وسیلة النجاه و عروة الوثقی تدوین یافته و در اوان مرجعیت ایشان تهیه و عرضه شده‌است[۱] (ببینید: رساله نجاة العباد، التعلیقة علی وسیلة النجاة، و التعلیقة علی العروة الوثقی)

زبدة الاحکام حاوی مباحث احکام تقلید تا دیه و مسائل مستحدثه است و مطابق آخرین دیدگاه‌های فقهی امام‌خمینی نیست. با چاپ و نشر رساله توضیح المسائل امام‌خمینی، این اثر به فراموشی سپرده شد.

از آنجاکه این کتاب خلاصه‌ای از کتاب رساله نجاة العباد است، در «موسوعة الامام‌الخمینی» نیامده‌است.

مباحث

زبدة الاحکام حاوی این مباحث است: احکام تقلید، طهارت، نماز، روزه، اعتکاف، زکات، خمس، حج، معاملات حرام، خرید و فروش، صلح، اجاره، مضاربه، عاریه، ودیعه، جعاله، شرکت، مزارعه، مساقات، دین و قرض، رهن، ضمان، حواله، وکالت، هبه، وصیت، نذر، اطعمه و اشربه، احیاء موات، مشترکات، لُقَطه، نکاح، طلاق، خلع و مبارات. کتاب، فاقد مسائل ارث، قضا، دیه و مسائل مستحدثه است و مطابق آخرین دیدگاه‌های فقهی امام‌خمینی نیست.[۲] با چاپ و نشر رساله توضیح المسائل امام‌خمینی، این اثر به فراموشی سپرده شد.[۳] چاپ دوم کتاب زبدة الاحکام فارسی در قطع رقعی و ۲۱۴ صفحه توسط چاپخانه علمیه قم در سال ۱۳۸۲ق و چاپ سوم آن از سوی چاپخانه حکمت قم در همان سال و ۲۱۴ صفحه در قطع وزیری انجام پذیرفته‌است. همچنین این کتاب در سال ۱۴۰۲ق در قطع وزیری توسط چاپخانه افست مهر در قم و در سال ۱۴۰۴ق در قطع رقعی از سوی سازمان تبلیغات اسلامی در تهران به چاپ رسیده‌است و در سال ۱۴۳۰ق به صورت کتاب درسی از سوی مرکز نون للتألیف و الترجمه منتشر شده‌است. از آنجاکه این کتاب خلاصه‌ای از کتاب رساله نجاة العباد است، در «موسوعة الامام‌الخمینی» نیامده و به آوردن کتاب رساله نجاة العباد بسنده شده‌است.

پانویس

  1. مؤسسه تنظیم، نجاة العباد، هفده.
  2. مؤسسه تنظیم، نجاة العباد، هجده.
  3. مؤسسه تنظیم، نجاة العباد، هجده.

منابع

  • مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی، مقدمه کتاب رساله نجاة العباد، تألیف امام‌خمینی، چاپ‌شده در موسوعة الامام‌الخمینی، ج۲۸، تهران، چاپ اول، ۱۳۹۲ش.

پیوند به بیرون