زبدة الاحکام (عربی)

از ویکی امام خمینی
زبدة الاحکام (عربی)
زبدة الاحکام (عربی).gif
اطلاعات کتاب
عنوانزبدة الاحکام
نام‌کتاب‌به‌فارسیزبدة الاحکام (عربی)
نویسندهامام‌خمینی
موضوعفقه
زبانزبان عربی
تعداد جلدیک جلد
اطلاعات نشر
قطعوزیری
ناشرسازمان تبلیغات اسلامی
تاریخ نشر۱۴۰۴ق
نوبت چاپچاپ اول


زبدة الاحکام، کتاب فقهی دربردارنده فتاوای امام‌خمینی؛ عربی است.

زبدة‌الاحکام، خلاصه‌ای از تحریرالوسیله است و در سال‌های تبعید امام‌خمینی در نجف تدوین شده‌ است. چاپ‌های اولیه آن تا بحث خلع و مبارات و چاپ‌های بعدی آن تا پایان ابواب تحریرالوسیله است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی ابواب دیگری از تحریرالوسیله را به آن افزوده و منتشر ساخته‌است.

از آنجاکه تحریرالوسیله منبع زبدة‌الاحکام بوده‌ است، این کتاب در «موسوعة الامام‌الخمینی» نیامده‌ است.

معرفی

یکی از آثار فتوایی امام‌خمینی زبدة الاحکام است که عنوانی برای دو کتاب از ایشان، یکی به زبان فارسی و دیگری به زبان عربی است. زبدة الاحکام عربی، خلاصه‌ای از تحریر الوسیله است و در سال‌های تبعید امام‌خمینی در نجف تدوین شده‌است.[۱] چاپ‌های اولیه آن تا بحث خلع و مبارات و چاپ‌های بعدی آن تا پایان ابواب تحریر الوسیله است. دلیل تلخیص تحریر الوسیله، درخواست یکی از علما برای انتشار فتاوای امام‌خمینی به زبان عربی در میان شیعیان عراق بوده‌است؛ ولی ایشان رغبتی به آن نشان نداده و به دلیل پرهیز از صرف وجوه شرعی در انجام این‌گونه امور، از آن پرهیز می‌کرده‌است. به دنبال اصرار و شرط پرداخت هزینه چاپ کتاب از اموال شخصی، امام‌خمینی قانع می‌شود خلاصه‌ای از تحریر الوسیله تهیه و منتشر شود. در پی آن، عباسعلی عمید زنجانی (ببینید: سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی) این کار را انجام می‌دهد و به پیشنهاد امام‌خمینی با نام زبدة الاحکام چاپ می‌شود. این کار طی سه ماه تا مبحث خلع و مبارات و بعضی از مسایل مستحدثه صورت گرفته، منتشر می‌شود.[۲]

کتاب به همان صورت بارها تجدید چاپ شده‌است.[۳] پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال‌های ۱۳۶۱–۱۳۶۲، چنان‌که در مقدمه آن آمده، سازمان تبلیغات اسلامی ابواب دیگری از تحریر الوسیله را به آن افزوده و همراه با اصطلاحات فقهی و توضیحات و تغییرات نهایی ـ که به تأیید امام‌خمینی نیز رسیده ـ منتشر ساخته‌است.[۴] این کتاب به عنوان اثری فقهی ـ فتوایی از امام‌خمینی که تمام ابواب فقه را به صورت مختصر شامل می‌شود، در مراکز آموزشی و حوزه‌های علمیه مورد استفاده و تدریس بوده و بارها چاپ شده‌است.[۵]

کتاب سبل السلام فی شرح زبدة الاحکام به قلم سیدمحمدحسین مرتضی در بیروت با همکاری انتشارات جوادالائمه (ع) در سال ۱۴۲۸ق منتشر شده‌است؛ چنان‌که شرح آن نیز با عنوان دروس من زبدة الاحکام، کاری از گروه فرهنگی معارف اسلامی، در بیروت، در سال ۱۴۲۸ق و در سه جلد انتشار یافته‌است. از آنجاکه تحریر الوسیله منبع زبدة الاحکام بوده‌است، این کتاب در «موسوعة الامام‌الخمینی» نیامده است.

پانویس

  1. عمید زنجانی، روایتی از انقلاب اسلامی ایران، ۸۷.
  2. عمید زنجانی، روایتی از انقلاب اسلامی ایران، ۸۷.
  3. استادی، تألیفات و آثار امام‌خمینی، ۲۶۷.
  4. سازمان تبلیغات اسلامی، مقدمه کتاب زبدة الاحکام، ۱.
  5. استادی، تألیفات و آثار امام‌خمینی، ۲۶۷.

منابع

  • استادی، رضا، تألیفات و آثار حضرت امام‌خمینی، مجله مشکوة، شماره ۲۳–۲۴، ۱۳۶۸ش.
  • سازمان تبلیغات اسلامی، مقدمه کتاب زبدة الاحکام (عربی)، مطابق با فتوای آیةالله العظمی الامام‌الخمینی، تهران، چاپ اول، ۱۴۰۴ق.
  • عمید زنجانی، عباسعلی، روایتی از انقلاب اسلامی ایران، خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین عباسعلی عمید زنجانی، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، ۱۳۷۹ش.

پیوند به بیرون